preloader
Gateway چیست؟

Gateway چیست؟

مدت زمان مطالعه: نام نویسنده: Pronexo تاریخ انتشار: 11 سپتامبر 2018

Gateway

Gateway دستگاهی است که به عنوان دروازه‌ای میان دو شبکه عمل می‌کند. این دستگاه می‌تواند روتر، فایروال، سرور و یا هر دستگاهی که جریان ترافیک را به داخل و خارج از شبکه هدایت می‌کند، باشد.

گره Gateway بر لبه‌ی شبکه قرار می‌گیرد. تمام ترافیک داده باید از طریق Gateway به داخل و خارج از شبکه هدایت شود. همچنین ممکن است Gateway داده‌های دریافتی از شبکه‌های خارجی را به فرمت‌ها و پروتکل‌هایی که توسط دستگاه‌های داخل شبکه قابل شناسایی هستند، ترجمه کند.

یکی از انواع رایج Gateway، روتر است که در شبکه‌های خانگی هم وجود دارد. روتر اجازه می‌دهد، رایانه‌های شبکه‌ی Local  داده‌های خود را به اینترنت ارسال و در مقابل داده‌ها را نیز دریافت کنند. Firewall یک نوع پیشرفته‌تر Gateway است که ترافیک‌های ورودی و خروجی را فیلتر می‌کند و اجازه ورود داده‌های مشکوک و یا غیرمجاز را نمی‌دهد. پراکسی سرور نوع دیگری از Gateway است که با استفاده از نرم‌افزار و سخت‌افزار ترافیک میان دو شبکه را فیلتر می‌کند. برای مثال یک پراکسی سرور ممکن است فقط اجازه‌ی دسترسی به چند وب سایت خاص را به کامپیوترهای محلی بدهد.

روتر میکروتیک

در شبکه‌هایی که از پروتکل IP بهره می‌برند، زمانی که گرهی در داخل شبکه محلی تشخیص دهد بسته‌ای برای خارج از شبکه دارد، آن بسته را تحویل Gateway می‌دهد. برای مثال اگر شبکه‌ی داخلی دارای آدرس شبکه 192.168.0.0 و با mask 255.255.255.0 باشد و سپس بسته‌ای قصد دارد به آدرسی خارج از 192.168.0.X برود، باید این بسته برای Gateway ارسال شود. بنابراین تا زمانی که نیاز نداشته باشیم به خارج از شبکه محلی خود داده بفرستیم، احتیاجی به تنظیم Gateway بر روی کارت شبکه خود نداریم (آدرس IP و Subnet mask کافی است) اما اگر بسته‌ای برای ارسال به بیرون از شبکه محلی داشته باشیم، باید IP آدرس Gateway خود را نیز تنظیم کنیم.

شکل زیر را در نظر بگیرید. در این شکل روتر به عنوان Gateway عمل می‌کند و شبکه های IP مختلف را به یکدیگر متصل می‌کند. گره Bob در شبکه 192.0.2.0/24 قرار دارد و Default Gateway خود را می‌شناسد. زمانی که Bob قصد دارد بسته‌ای را برای Chandra ارسال کند، آن را تحویل روتر می‌دهد. همچنین زمانی که قصد ارتباط با اینترنت را هم داشته باشد بسته‌های خود را برای روتر یا Default Gatewayخود ارسال می‌کند.

روتر میکروتیک

درشکل بالا ملاحظه کردید که router به عنوان Default Gatewayبرای شبکه‌های متصل به آن عمل می‌کند. اما خود روتر هم دارای Default Gateway است (البته این مسئله در بحث مسیریابی به صورت default route بیان می‌شود) این فرآیند به همین شکل ادامه می‌یابد تا اینکه سرانجام به بخشی می‌رسیم که default less است. در شکل زیر این قسمت نمایش داده شده است. در بخش default less روترهای ISPهای اصلی هستند که routing table آن‌ها شامل تمام آدرس‌های Public در جهان است.

روتر میکروتیک

در شرایط خاص این امکان وجود دارد که کامپیوتر شما دارای چندین Gateway باشد ، یعنی کامپیوتر شما برای وصل شدن به شبکه های غیر از شبکهIPخودش ، می تواند از چندین روتر یا
Gateway
استفاده کند و البته این مورد در ویندوز و حتی دستگاه های شبکه قابل تنظیم است که کدام
gateway
ارجعیت و دارای الویت بالتری می باشد که این امکان به وسیله
Metric
.
قابل تنظیم
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button