Gateway چیست؟

Gateway چیست

Gateway دستگاهی است که به عنوان دروازه‌، میان دو شبکه عمل می‌کند. این دستگاه می‌تواند روتر، فایروال، سرور و یا هر دستگاهی که جریان ترافیک را به داخل و خارج از شبکه هدایت می‌کند، باشد.

گره Gateway بر لبه‌ی شبکه قرار می‌گیرد. تمام ترافیک داده باید از طریق Gateway به داخل و خارج از شبکه هدایت شود. همچنین ممکن است Gateway، داده‌های دریافتی از شبکه‌های خارجی را به فرمت‌ها و پروتکل‌هایی که توسط دستگاه‌های داخل شبکه قابل شناسایی هستند، ترجمه کند.

Gateway

انواع Gateway

  • یکی از انواع رایج Gateway، روتر است که در شبکه‌های خانگی هم وجود دارد. روتر اجازه می‌دهد، رایانه‌های شبکه‌ی Local داده‌های خود را به اینترنت ارسال و در مقابل داده‌ها را نیز دریافت کنند.
  • Firewall یک نوع پیشرفته‌تر Gateway است که ترافیک‌های ورودی و خروجی را فیلتر می‌کند و اجازه ورود داده‌های مشکوک و یا غیرمجاز را نمی‌دهد. 
  • پراکسی سرور، نوع دیگری از Gateway است که با استفاده از نرم‌افزار و سخت‌افزار، ترافیک میان دو شبکه را فیلتر می‌کند. برای مثال یک پراکسی سرور ممکن است فقط اجازه‌ی دسترسی به چند وب سایت خاص را به کامپیوترهای محلی بدهد.
Home Router

Default Gateway چیست؟

در شبکه‌هایی که از پروتکل IP بهره می‌برند، زمانی که گرهی در داخل شبکه‌ی محلی تشخیص دهد بسته‌ای برای خارج از شبکه دارد، آن بسته را تحویل Gateway می‌دهد. برای مثال اگر شبکه‌ی داخلی دارای آدرس شبکه‌ی ۱۹۲.۱۶۸.۰.۰ و با mask 255.255.255.0 باشد و سپس بسته‌ای قصد دارد به آدرسی خارج از ۱۹۲.۱۶۸.۰.X برود، باید این بسته برای Gateway ارسال شود. بنابراین تا زمانی که نیاز نداشته باشیم به خارج از شبکه‌ی محلی خود داده بفرستیم، احتیاجی به تنظیم Gateway روی کارت شبکه نداریم (آدرس IP و Subnet mask کافی است). اما اگر بسته‌ای برای ارسال به بیرون از شبکه‌ی محلی داشته باشیم، باید IP آدرس Gateway را نیز تنظیم کنیم.

شکل زیر را در نظر بگیرید. در این شکل روتر به عنوان Gateway عمل می‌کند و شبکه های IP مختلف را به یکدیگر متصل می‌کند. گره Bob در شبکه ۱۹۲.۰.۲.۰/۲۴ قرار دارد و Default Gateway خود را می‌شناسد. زمانی که Bob قصد دارد بسته‌ای را برای Chandra ارسال کند، آن را تحویل روتر می‌دهد. همچنین زمانی که قصد ارتباط با اینترنت را داشته باشد بسته‌های خود را برای روتر یا Default Gateway ارسال می‌کند.

درشکل بالا ملاحظه کردید که router به عنوان Default Gateway برای شبکه‌های متصل به آن عمل می‌کند. اما خود روتر هم دارای Default Gateway است (البته این مسئله در بحث مسیریابی به صورت default route بیان می‌شود). این فرآیند به همین شکل ادامه می‌یابد تا اینکه سرانجام به بخشی می‌رسیم که default less است. در شکل زیر این قسمت نمایش داده شده است. در بخش default less روترهای ISPهای اصلی هستند که routing table آن‌ها شامل تمام آدرس‌های Public در جهان است.

در شرایط خاص این امکان وجود دارد که کامپیوتر شما دارای چندین Gateway باشد. یعنی کامپیوتر شما برای وصل شدن به شبکه های غیر از شبکه‌ی IPخودش، می تواند از چندین روتر یا Gateway استفاده کند. البته این مورد در ویندوز و حتی دستگاه های شبکه به وسیله Metric قابل تنظیم است که کدام gateway ارجحیت و دارای الویت بالاتری باشد.

جواب سوال خود را نیافتید؟ یا آنچه که در بالا گفته شد کافی نبود؟

آدرس ایمیل خود را برای ما بگذارید تا اطلاعات بیشتری را برای شما ارسال کنیم. تلاش خواهیم کرد پاسخ بهتری برای مسائل فنی شما ارائه کنیم. 

بیشتر بخوانید

داریوش ابراهیمی

آشنایی با شرکت و محصولات Ubiquiti Networks

مقدمه Ubiquiti Networks یک شرکت آمریکایی است که در زمینه فناوری‌های مرتبط با شبکه‌های کامپیوتری فعالیت می‌کند. تجهیزات Ubiquiti محدوده‌ای از کسب و کارهای کوچک و متوسط (Enterprise) تا شرکت‌های

ادامه مطلب »
معصومه حسین آبادی

سوئیچ سیسکو SF350-24P

سوئیچ SF350-24P به صورت قابل نصب در رک (Rackmount) است. این قابلیت را دارد تا ۹.۵۲ میلیون پکت بر ثانیه را از خود عبور دهد. همچنین ظرفیت سوئیچینگ این دستگاه برابر با ۱۲.۸Gbps می‌باشد.

ادامه مطلب »
معصومه حسین آبادی

سوئیچ سیسکو SF350-24

سوئیچ SF350-24 به صورت قابل نصب در رک (Rackmount) است. این قابلیت را دارد تا ۹.۵۲ میلیون پکت بر ثانیه را از خود عبور دهد. همچنین ظرفیت سوئیچینگ این دستگاه برابر با ۱۲.۸Gbps می‌باشد.

ادامه مطلب »
اسکرول به بالا
× گفتگوی آنلاین