تنظیمات GVRP در سوئیچ های Cisco Small Business

مدیریت VLAN در سوئیچ‌های سیسکو Small Business مبحث بسیار پرکاربرد و با اهمیتی است که با توجه به حجیم شدن مطالب، در ۸ مقاله بدان‌ها پرداخته‌ایم. در این مقاله GVRP Settings  را شرح می‌دهیم. در فهرست زیر می‌توانید به سایر بخش‌ها دسترسی پیدا کنید:

پروتکل GVRP همان کار VTP در سیسکو را انجام می دهد ولی به طور استاندارد. تمامی شرکت های سازنده سوئیچ نیز از آن پشتیبانی می کنند.

این پروتکل با سوئیچ اجازه می دهد تا VLAN Data Base خود را به اشتراک بگذارد و در شبکه هایی که تعداد سوئیچ ها زیاد می باشد و تعداد VLAN ها در هر سوئیچ بالا باشد می توانید از این پروتکل استفاده کنید.

فرض کنید در شبکه خود ده ها یا صدها سوییچ دارید و روی هر سوییچ تعداد بسیاری VLAN، از نظر زمانی مقرون به صرفه نیست که روی تمامی این سوییچ ها این VLAN ها را تعریف کنید. یا اصلا فرض کنید که ۵ سوییچ دارید که روی سوییچ اول و آخر VLAN 20 را ساخته اید و در هر دو سوییچ کامپیوتری را Access VLAN 20 کرده اید. برای این که این دو کامپیوتر هم دیگر را ببینند اتصالات بین این پنج سوئیچ را Trunk قرار داده اید. ولی اگر فقط در سوییچ اول و آخر VLAN 20 را تعریف کنید و در سه سوییچ میانی VLA 20 را نسازید، این دو کامپیوتر نمی توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

اگر پروتکل GVRP را بین این پنج سوییچ پیاده سازی کنیم، این پنج سوییچ VLAN Data Base خود را به بقیه اعلام می کنند و دیگر سوئیچ ها به صورت اتوماتیک آن VLAN ها را در خود می سازند. یعنی همان کاری که پروتکل VTP می کند.

شما با کمک GVRP می توانید پورت های سوئیچ را حتی عضو VLAN کنید. مثلا پورت GE14 پیغام GVRP دریافت کرده که در آن ذکر شده عضو VLAN 20. سوئیچ با دریافت این پیغام روی پورتی که این بسته را دریافت کرده، پورت خود را عضو VLAN 20 می کند و اگر VLAN 20 در سوئیچ ساخته نشده باشد، به صورت اتوماتیک VLAN 20 را می سازد.

 

تنظیمات GVRP در سوئیچ

در قسمت GVRP Global Status می توانید GVRP را برای تمامی پورت های سوئیچ فعال یا غیر فعال کنید.

روی پورت مورد نظر کلیک کنید و Edit را بزنید.

GVRP State: می توانید GVRP را بر روی پورت مورد نظر فعال یا غیر فعال کنید.

Dynamic VLAN Creation: اگر سوئیچ پیغام GVRP بر روی این پورت دریافت کرد که شماره VLAN آن در سوئیچ ساخته نشده است، آیا اجازه ساختن VLAN را دارد یا خیر.

GVRP Registration: اگر سوئیچ بر روی این پورت بسته GVRP دریافت کرد که گفته پورت عضو VLAN شود، آیا سوئیچ پورت را عضو آن VLAN کند یا خیر.

جواب سوال خود را نیافتید؟ یا آنچه که در بالا گفته شد کافی نبود؟

آدرس ایمیل خود را برای ما بگذارید تا اطلاعات بیشتری را برای شما ارسال کنیم. تلاش خواهیم کرد پاسخ بهتری برای مسائل فنی شما ارائه کنیم. 

بیشتر بخوانید

داریوش ابراهیمی

آشنایی با شرکت و محصولات Ubiquiti Networks

مقدمه Ubiquiti Networks یک شرکت آمریکایی است که در زمینه فناوری‌های مرتبط با شبکه‌های کامپیوتری فعالیت می‌کند. تجهیزات Ubiquiti محدوده‌ای از کسب و کارهای کوچک و متوسط (Enterprise) تا شرکت‌های

ادامه مطلب »
استاندارد nbase-t
محمد امین کمالی

استاندارد NBASE-T چیست ؟

در استاندارد Ethernet که با نام IEEE 802.3 شناخته می شود از کابل‌های Twisted Pair (زوج سیم به هم تابیده) به عنوان رسانه ارتباطی استفاده می‌گردد.

ادامه مطلب »
معصومه حسین آبادی

ARP چیست؟

پروتکل ARP یا Address Resolution protocol یک پروتکل لایه دو است، که کار آن به دست آوردن آدرس لایه دو یا همان آدرس فیزیکی مقصد که معروف به MAC می باشد از روی آدرس لایه سه ای یعنی IP است.

ادامه مطلب »
اسکرول به بالا
× گفتگوی آنلاین