preloader

نصب یونی فای کنترلر (UniFi Controller) روی ویندوز

مدت زمان مطالعه: نام نویسنده: سید حسین اسماعیلی تاریخ انتشار: 5 نوامبر 2019

 

مقدمه:

یونی فای کنترلر نرم افزاری برای مدیریت و تنظیم اکسس پوینت ها و سوییچ های UniFi است. در واقع این نرم افزار مغز شبکه وایرلس شماست. این نرم افزار تقریبا در همه سیستم عامل ها قابل اجر است و بر خلاف کنترلر های دیگر که باید هزینه ای برای آن پرداخت کرد کلاملا رایگان است. این نرم افزار را می توان در کلود نیز نصب کرد که این عمل باعث می شود ادمین های شبکه بتوانند بسیاری از سایت های شبکه ای خود را تحت یک رابط واحد مدیریت کنند.

مانند یک طراح به کنترلر فکر کنید. شما شبکه خود را طراحی کنید و اکسس پوینت های خود را نصب کنید با روشن کردن هر یک از اکسس پوینت ها یا سوییچ های یونی فای، کنترلر آن ها را پیدا می کند که می توانید IP و موارد دیگر را در دستگاه مورد نظر خود پیکر بندی کنید. تنظیمات از طریق کنترلر به آنها منتقل می شود.

یونی فای کنترلر همچنین این امکان را ایجاد می کند تا بتوانید نقشه ی ساختمان ها را در آن بارگذاری کنید. می توانید دیوارها را بر روی برنامه خود بکشید و مواردی مانند مقیاس و ضخامت دیوار را تنظیم کنید. اکنون قادر خواهید بود دستگاههای یونی فای خود را در نقشه قرار دهید و کنترلر مواردی مانند پوشش و قدرت سیگنال را محاسبه می کند.

بعد از پیکربندی شبکه می توانید این نرم افزار را خاموش کنید مگر اینکه یکی از موارد زیر مورد نیاز باشد. در این صورت باید برنامه در حال اجرا باشد.

  • تغییر در تنظیمات شبکه
  • استفاد از Guest Portal
  • جمع آوری آمار DPI
  • استفاده از قابلیت مش (Ubiquiti UniFi Mesh)
  • آپدیت فریم ویر ( در ایران از این قابلیت نمی توان استفاده کرد).

دانلود، نصب و پیکربندی نرم افزار:

با توجه به اینکه IP های ایران از طرف سایت یوبی کیوتی (Ubiquiti) و اوراکل بسته است باید در همه مراحل نصب از یک IP Changer استفاده کنیم که می توان از VPN های رایگان و … استفاده نمود.

برای نصب یونی فای کنترلر به سایت ui.com مراجعه می کنیم :

و آخرین ورژن این نرم افزار را برای اکسس پوینت خود دانلود می کنیم (البته این کنترلر همه اکسس پوینت های یونی فای را پشتیبانی می کند):

بعد از دانلود، UniFi-installer.exe را اجرا می کنیم. با زدن دکمه Install در صورتی که Java SE Runtime Environment 8 روی کامپیوتر نصب نباشد با خطای زیر مواجه می شویم:

با زدن دکمه Ok به صفحه دانلود این نرم افزار هدایت می شویم:

از این صفحه با زدن Java Download برای دانلود Java Installer هدایت می شویم. بعد از دانلود JavaSetup8u231.exe یا هر آپدیت دیگری از آن، آن را اجرا می کنیم.

با زدن دکمه Install نرم افزار Java SE Runtime Environment 8 دانلود و نصب می شود. اگر نصب موفقیت آمیز باشد در پایان پیغام زیر نمایش داده می شود. دکمه Close را بزنید.

بعد از نصب Java SE Runtime Environment 8 دوباره UniFi-installer.exe را اجرا می کنیم:

این بار با زدن دکمه Install پیغام خطایی نمایش داده نخواهد شد و نرم افزار نصب شده و پیغام زیر نمایش داده می شود:

با زدن دکمه Finish در صورتی که تیک Start UniFi Controller را برنداریم، نرم افزار اجرا خواهد شد. و اگر این پنجره را بسته اید از روی دسکتاپ می توانید آن را اجرا کنید. با اجرای برنامه دو حالت پیش می آید.

  1. برنامه با موفقیت اجرا می شود و پنجره زیر نمایش داده می شود (UniFi Controller started) :

  1. برنامه با موفقیت اجرا نمی شود و پیغام زیر نمایش داده می شود(Start-up failed).

برنامه یونی فای کنترلر با پورت ۸۰۸۰ کار می کند و Start-up failed زمانی اتفاق می افتد که برنامه دیگر این پورت را اشغال کرده باشد، که معمولا برنامه های سیستمی خود ویندوز هستند که در برخی کامپیوترها این پورت را اشغال می کنند. بنابراین باید پورت این برنامه را در محل نصب آن تغییر بدهیم.

برای تغییر پورت به محل نصب برنامه مراجعه می کنیم(C:\Users\..\Ubiquiti UniFi\):

در پوشه data فایل system.properties را باز می کنیم:

همانطور که در فایل فوق مشاهده می کنید پورت پیش فرض ۸۰۸۰ است. برای تغییر آن کافی است علامت # را از ابتدای خط حذف کرده و ۸۰۸۰ را مثلا به پورت ۸۰۸۹ تغییر دهیم.

بعد از این تغییرات فایل را ذخیره کرده و ببندید و نرم افزار یونی فای کنترلر را دوباره اجرا کنید. این بار نرم افزار با موفقیت اجرا خواهد شد. و پیغام زیر نمایش داده می شود.

با زدن Launch a Browser to Manage the Network و یا تایپ https://localhost:8443/manage در یکی از لانچر های وب مثل Chrome و یا Opera به صفحه تنظیمات یونی فای کنترلر هدایت خواهید شد.

در این مرحله یک نام دلخواه برای کنترلر خود انتخاب کنید سپس مراحل ۱ و ۲ را مطابق شکل فوق انجام دهید تا به مرحله بعد هدایت شوید(اگر از تنظیمات یونی فای کنترلر دیگری بک آپ داشته باشید می توانید آن فایل را در این مرحله با انتخاب Or restore setup from backup بارگذاری کنید.).

همانطور که در شکل فوق می بینیم در این مرحله اگر اکانتی در سایت یو بی کیو تی داشته باشیم می توانیم با وارد کردن آن به مرحله بعد برویم. اما ترجیح می دهیم یک اکانت محلی مجزا بر روی یونی فای کنترلر داشته باشیم لذا روی گزینه Switch to Advanced Setup کلیک می کنیم.

در این مرحله هر دو گزینه Enable Remote Access و Use your Ubiquiti account for local access را غیر فعال می کنیم تا بتوانیم یک اکانت محلی ایجاد کنیم. با غیر فعال کردن این دو گزینه شکل زیر نمایش داده می شود:

در این مرحله یک نام و رمز برای اکانت تعریف می کنیم و یک ایمیل دلخواه وارد کرده تا گزینه Next فعال شود و بتوانیم به مرحله بعد وارد شویم. نام و رمزی که اینجا وارد می کنید را به خاطر داشته باشید زیرا این نام و پسورد در زمان ورود به محیط تنظیمات یونی فای کنترلر باید وارد شوند. با کلیک روی Next پنجره زیر نمایش داده می شود.

در این مرحله روی گزینه Next کلیک می کنیم:

اگر دستگاهی متصل در شبکه داشته باشید در این مرحله نشان داده می شود. همانطور که در شکل فوق می بینیم یونی فای کنترلر یک عدد اکسس پوینت UAP-AC-LR را شناسایی کرده است. هیچ لزومی ندارد هنگام نصب و پیکربندی اولیه یونی فای کنترلر دستگاه متصل به شبکه داشته باشید اما اگر دستگاهی متصل باشد شناسایی خواهد شد. در این مرحله روی Next کلیک می کنیم.

در این مرحله می توانید تنظیمات اولیه مربوط به WiFi را مثل SSID و پسورد و اینکه هر دو باند ۲٫۴ و ۵ گیگاهرتز هر دو از یک SSID و پسورد استفاده کنند یا نه را تنظیم کنید. ما ترجیح می دهیم این تنظیمات را بعد از پیکربندی یونی فای کنترلر انجام دهیم لذا روی گزینه Skip کلیک می کنیم.

در این مرحله خلاصه ای از تنظیمات مثل نام کنترلر و یوزرنیم نشان داده می شود. در محل Country or territory می توانید کشور دلخواه خود را انتخاب کنید. با انتخاب این کشور بازه فرکانسی و توان انتشار سیگنال در باندهای ۲٫۴ و ۵ گیگاهرتز طبق رگولاتوری آن کشور تنظیم خواهد شد. و با انتخاب Timezone ساعت کنترلر طبق آن مکان تنظیم خواهد شد. در پایان روی گزینه Finish کلیک می کنیم و وارده محیط تنظیمات یونی فای کنترلر می شویم.

در مقالات بعدی به بررسی تنظیمات اکسس پوینت ها و سوییچ های یو نی فای در این محیط خواهیم پرداخت.

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی به ثبت نرسیده است.
سید حسین اسماعیلی
مطالب نویسنده