آشنایی با شرکت و محصولات Ubiquiti Networks

مقدمه

Ubiquiti Networks یک شرکت آمریکایی است که در زمینه فناوری‌های مرتبط با شبکه‌های کامپیوتری فعالیت می‌کند. تجهیزات Ubiquiti محدوده‌ای از کسب و کارهای کوچک و متوسط (Enterprise) تا شرکت‌های ارائه دهنده خدمات (Service Provider) را پشتیبانی می‌کند. محصولات این شرکت، در قالب مجموعه‌ای از تجهیزات و راه‌کارها ارائه می‌شود. چارچوب محصولات Ubiquiti برای شرکت‌های ارائه دهنده خدمات شامل زیرساخت‌های قابل اتکا برای شبکه‌های ثابت بی‌سیم با پهنای باند بالا، سیستم‌های میانی بی‌سیم و راهکارهای مسیریابی است. محصولات شرکت برای کسب و کارهای کوچک و متوسط شامل زیرساخت شبکه‌های بی سیم محلی (WLAN)، نظارت ویدئویی، سوئیچینگ، راهکارهای مسیریابی و ارتباطات ماشین با ماشین است.

به طور خلاصه تولیدات و راهکارهای شرکت Ubiquiti شامل رادیو، آنتن، نرم‌افزار، پروتکل‌های ارتباطی و ابزارهای مدیریتی هستند. همه این تولیدات طراحی شده‌اند تا دستیابی به ارتباطات با پهنای باند بالا را میسر کنند و همچنین قابلیت اتکای بالای داشته باشند.

آنچه که در این مقاله خواهید خواند:
 • تاریخچه شرکت Ubiquiti Networks و محصولات اولیه آن
 • معرفی محصولات شرکت Ubiquiti
  • دسته بندی محصولات Ubiquiti
  • محصولات airMAX
  • محصولات EdgeMAX
  • محصولات AirFiber
  • محصولات sunMAX
  • محصولات UniFi
  • محصولات UniFi Video
  • محصولات UniFi Switch
  • محصولات UniFi Security Gateway
  • محصولات AmpliFi
 • مشکلات امنیتی
  • استخراج تنظیمات از U-Boot
  • تروجان Uparte

تاریخچه شرکت Ubiquiti Networks و محصولات اولیه آن

Robert Pera

شرکت Ubiquiti Networks در سال ۲۰۰۵ نوسط رابرت پرا در نیویورک بنیان نهاده شد. رابرت پرا ابتدا در شرکت Apple مشغول به کار بود. وظیفه او آزمایش و بررسی دستگاه‌های Wi-Fi شرکت بود. او متوجه شد که توان Wi-Fi دستگاه‌های اپل کمتر از محدودیت FCC (Federal Communications Commission) است. او پیشنهاد کرد که توان در حد منطقی رشد کند تا بازه انتقال افزایش یابد. این ایده توسط مدیران شرکت اپل نادیده گرفته شد. در نتیجه پرا تصمیم گرفت که ماجول Wi-Fi خود را بسازد. این ماجول می‌بایست کم هزینه و در عین حال کارامد می‌بود. پرا زمان‌های آزاد خود را که شامل آخر هفته‌ها و شب‌ها بود بر روی این ماجول صرف کرد و توانست یک سال بعد نمونه‌ی اولیه ماجول را در آپارتمان خود بسازد. اوایل ۲۰۰۵ او آماده بود که کسب و کار خود را راه اندازی کند و به همین دلیل او از کار در شرکت اپل کناره‌گیری کرد.

XR5خط تولید اولیه محصولات Ubiquiti شامل کارت‌های رادیویی mini-PCI می‌شد. این کارت‌ها توسط دیگر محصولات بی‌سیم پشتیبانی می‌شد. کارت های Xtreme Range (XR) شرکت بر روی باندهای فرکانسی غیر استاندارد IEEE 802.11 کار می‌کردند. در آگوست ۲۰۰۷ گروهی از کاربران رادیویی آماتور در ایتالیا یک رکورد جهانی را برای ارتباط نقطه به نقطه در طیف ۵.۸GHz به ثبت رساندند. این گروه از کارت‌های XR5 و آنتن های ۳۵dBi بهره برده بودند. گروه ایتالیایی لینکی با فاصله ۳۰۴ کیلومتر با نرخ داده ۴ الی ۵ مگابیت بر ثانیه را برقرار کرده بودند.

معرفی محصولات شرکت Ubiquiti

در حال حاضر شرکت Ubiquiti محصولات خود را در زمینه شبکه، تحت چندین برند با نام‌های مختلف عرضه می‌کند. Ubiquiti بیشتر تمرکز خود را بر روی تولید تجهیزات ارتباط وایرلس قرار داده است. اما سایر تجهیزات شبکه را نیز تولید می‌کند. این شرکت همچنین در زمینه فروش سلول‌های خورشیدی نیز فعال است.

دسته بندی محصولات Ubiquiti

در زیر راهکارها و تولیدات شرکت برای دو دسته‌ی کسب و کارهای کوچک و متوسط و شرکت‌های ارائه دهنده خدمات بیان شده است.

برندهای محصولات Ubiquiti برای شرکت های ارائه دهنده خدمات:

 • airMAX (Base Station/Backhaul/Customer Premise Equipment (CPE)/Bridge)
 • EdgeMAX (Network Routing Platform)
 • airFiber (Point-to-point Wireless Backhaul)
 • sunMAX (Solar Platform)

برندهای محصولات Ubiquiti برای کسب و کارهای کوچک و متوسط:

 • UniFi (WLAN)
 • UniFi Video
 • UniFi Switch
 • UniFi Security Gateway
محصولات airMAX

فناوری استفاده شده در airMAX شامل پروتکل‌هایی است که مقدار نویز سیگنال را به حداقل می‌رساند. استفاده از این پروتکل‌ها، موجب می‌گردد شبکه‌هایی که از تجهیزات airMAX استفاده می‌کنند، بسیار قابل اتکا باشند. این شبکه‌ها برای کاربردهای چندرسانه‌ای و داده بسیار مناسب بوده و کارایی بالایی را از خود نشان می‌دهند. سیستم‌های airMAX شرکت Ubiquiti از پروتکل TDMA (Time Division Multiple Access) برای مدیریت ارسال و دریافت داده بر روی شبکه استفاده می‌کنند. فناوری دیگری که در محصولات و راهکارهای airMAX استفاده شده است، فناوری MIMO (multiple input multiple output) است. این فناوری موجب می شود که بتوان از چندین آنتن به عنوان فرستنده و گیرنده استفاده کرد.

محصولات airMAX

 
محصولات EdgeMAX

این محصولات شامل نرم‌افزار و سیستم‌هایی است که برای مسیریابی و سوئیچینگ مورد استفاده قرار می‌گیرند. EdgeMAX متکی به سیستم عامل EdgeOS است.

EdgeMAX

محصولات AirFiber

این محصولات شامل سیستم‌های رادیویی نقطه به نقطه با توان بالا است. محصولات AirFiber از آنتن‌های جدا، یکپارچه و GPS بهره می‌برند که باعث می‌شود هر دو سمت لینک به طور همزمان بسته‌های داده را ارسال کنند.

airFiber

 

محصولات sunMAX

sunMAX محصولی end-to-end است که با انرژی خورشید کار کرده و به سادگی نصب می‌شود. در نتیجه زمان استقرار سیستم کاهش می‌یابد.

sunMAX

محصولات UniFi

شرکت Ubiquiti محصولات UniFi را برای کسب و کارهای کوچک و متوسط معرفی کرده است. این محصولات شبکه Wi-Fi مقیاس پذیری را ارائه می‌دهند که شامل سخت افزار Wi-Fi و یک نرم افزار مدیریتی است که به عنوان کنترلر مورد استفاده قرار می‌گیرد. کنترلر UniFi مدیران شبکه WLAN را قادر می‌سازد که به صورت متمرکز شبکه UniFi را تنظیم و مدیریت کنند. چارچوب UniFi قابلیت تشخیص اکسس پوینت‌ها، بروز رسانی firmware دستگاه‌های اکسس پوینت، وضعیت حال حاضر دستگاه‌ها، نقشه، گزینه‌های امنیتی پیشرفته و zero handoff برای گره‌های متحرک را ارائه می‌دهد.

کنترلر یونی فای

محصولات UniFi Video

دوربین‌های تحت شبکه Ubiquiti از یک کابل برای انتقال داده و پاور (PoE) بهره می‌برند. همچنین دوربین‌های تحت شبکه Ubiquiti این قابلیت را دارند که توسط نرم افزار کنترلر مدیریت شوند.

دوربین UniFi

محصولات UniFi Switch

سوئیچ‌های Ubiquiti کارایی را همراه با سوئیچنگ هوشمند، پشتیبانی از +PoE را برای شبکه‌های کوچک و متوسط فراهم می‌کند.

محصولات UniFi Security Gateway

این دسته از محصولات Ubiquiti ویژگی‌های مسیریابی و امنیت را برای برای کسب و کارهای کوچک و متوسط فراهم می‌کند. این محصولات توسط نرم افزار UniFi Controller مدیریت می‌شود. از جمله ویژگی‌های UniFi Security Gateway می‌توان موارد زیر را اشاره کرد:

 • firewall
 • virtual network segments
 • VPN
 • QoS
 
محصولات AmpliFi

شرکت Ubiquiti بر اساس نیازمندی‌های خانه‌های هوشمند، محصولاتی را تحت برند AmpliFi ارائه داده است.

 

مشکلات امنیتی

 

استخراج تنظیمات از U-Boot

در سال ۲۰۱۳ یک مشکل امنیتی در دستگاه های Ubiquiti کشف شد. این مشکل مربوط به نسخه‌ای از بوت لودر U-Boot می‌شد. این نقص امنیتی موجب می‌شد که تنظیمات دستگاه به صورت Plaintext از آن استخراج گردد و پسوردها فاش شود. این مشکل امنیتی در نسخه‌های جدید از سخت افزار Ubiquiti برطرف گردیده است. با وجود درخواست‌های زیادی که برای در دسترس قرار دادن کد منبع U-Boot وجود داشت، شرکت Ubiquiti از ارائه لایسنس GPL برای U-Boot خودداری نمود. این مسئله موجب شد که کابران Ubiquiti نتوانند در حل این مسئله کمک کنند اما در نهایت لایسنس GPL برای کد منبع ارائه شد.

تروجان Uparte

در سال ۲۰۱۵ این تروجان توسط Brian Krebs گزارش شد. این تروجان صدها دستگاه Ubiquiti که در آنها از AirOS استفاده شده بود را آلوده کرد.

جالب است که بدانید در سال ۲۰۱۴ شرکت Ubiquiti موافقت کرد که مبلغ ۵۰۴۲۲۵ دلار جریمه پرادخت کند. این جریمه بابت نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران، به دفتر کنترل سرمایه‌های خارجی آمریکا پرداخت شد.

شرکت Ubiquiti هر چند که در تولید تجهیزات شبکه تازه وارد به نظر می‌رسد اما در همین مدت چند ساله توانسته است که اعتبار خوبی را کسب کند و از رقبای خود پیشی بگیرد.

جواب سوال خود را نیافتید؟ یا آنچه که در بالا گفته شد کافی نبود؟

آدرس ایمیل خود را برای ما بگذارید تا اطلاعات بیشتری را برای شما ارسال کنیم. تلاش خواهیم کرد پاسخ بهتری برای مسائل فنی شما ارائه کنیم. 

بیشتر بخوانید

استاندارد nbase-t
محمد امین کمالی

استاندارد NBASE-T چیست ؟

در استاندارد Ethernet که با نام IEEE 802.3 شناخته می شود از کابل‌های Twisted Pair (زوج سیم به هم تابیده) به عنوان رسانه ارتباطی استفاده می‌گردد.

ادامه مطلب »
معصومه حسین آبادی

ARP چیست؟

پروتکل ARP یا Address Resolution protocol یک پروتکل لایه دو است، که کار آن به دست آوردن آدرس لایه دو یا همان آدرس فیزیکی مقصد که معروف به MAC می باشد از روی آدرس لایه سه ای یعنی IP است.

ادامه مطلب »
معصومه حسین آبادی

سوئیچ سیسکو SF350-24P

سوئیچ SF350-24P به صورت قابل نصب در رک (Rackmount) است. این قابلیت را دارد تا ۹.۵۲ میلیون پکت بر ثانیه را از خود عبور دهد. همچنین ظرفیت سوئیچینگ این دستگاه برابر با ۱۲.۸Gbps می‌باشد.

ادامه مطلب »
اسکرول به بالا
× گفتگوی آنلاین