MSTP Properties and VLAN to MSTP Instance

STP یا Spanning Tree Protocol در شبکه از اهمیت و کارکرد فوق‌العاده بالایی برخوردار است. سوئیچ‌های Cisco Small Business از این پروتکل در انواع مختلف خود پشتیبانی می‌کنند. در این مقاله به دو بخش MSTP Properties و VLAN to MSTP Instance می‌پردازیم. برای دسترسی به سایر بخش‌ها، از فهرست زیر می‌توانید استفاده کنید:

MSTP یا Multiple Spanning Tree Protocol یکی دیگر از استانداردهای Spanning Tree می باشد که شماره استاندارد آن ۸۰۲.۱S است.

زمانی که در سوئیچ خود VLAN های مختلف نداریم، مثلا فقط VLAN 1 را داریم، باید پروتکل های Spanning Tree شروع به کار کنند تا در صورت ایجاد Loop برای ترافیک VLAN 1 آن را به Loop Free تبدیل کنند. STP با استاندارد ۸۰۲.۱d یکی از این پروتکل‌ها بود که به علت ضعف‌هایی از جایگزین شایسته آن یعنی Rapid STP یا استاندارد ۸۰۲.۱w استفاده می کردیم.

ولی در صورت استفاده از VALN های مختلف مجبور بودیم به ازای هر VLAN پروتکل STP یا Rapid STP را جدا از هم اجرا کنیم که به آن PVST با Rapid PVST می گویند. باز ترجیحا از Rapid PVST استفاده می شد.

ولی یک نکته، اگر تعداد VLAN های ما زیاد باشد سوئیچ مجبور است به ازای هر VLAN جداگانه محاسبات Spanning Tree خود را بدست آورد که این کار Load بسیاری بر روی سوئیچ و CPU قرار می دهد.

چه کنیم؟

در MSTP این گونه تصور کنید که ما چندین ظرف داریم و VLAN ها را داخل ظرف میریزیم و به ازای هر ظرف Spanning Tree را اجرا می کنیم. اولین مزیت بزرگ این روش کم شدن Load سوئیچ می باشد. به اصطلاح به آن ظرف های Instance گویند.

حواستان باشد که VLAN هایی را در یک ظرف مشترک بریزید که سیاست های مشابه ای داشته باشند. چون یک پورت برای تمامی VLAN های داخل آن ظرف بلاک یا Root Port می شود و تمامی VLAN های داخل آن ظرف Root Bridge مشترک دارند.

نکته: هنگام راه اندازی MSTP، مفهومی به نام Region یا ناحیه وجود دارد که سوئیچ ها باید در آن قرار گیرند.

حال برویم و تنظیمات MSTP را در Cisco Small Business مرور کنیم.

 

MSTP Properties

شما برای کانفیگ MSTP در سوئیچ باید اسم ناحیه را در قسمت Region Name مشخص کنید که این مورد الزامی است.

در قسمت Max Hop نیز مشخص می کنید بسته های BPDU تا کجا رشد کند.

منظور از CIST Root همان IST Master در سیسکو است.

منظور از CIST همان Internal Spanning tree Common می باشد. یعنی Spanning Tree داخل یک ناحیه و مثلا CIST Root همان سوئیچ Root Bridge داخل ناحیه است.

VLAN to MSTP Instance

در این قسمت باید VLAN ها را عضو Instance ها کنید.

روی Instance مورد نظر کلیک کنید و Edit را بزنید.

در قسمت VLANs شماره VLAN ها را وارد کرده و Apply کنید.

برای درک بهتر پروتکل MSTP پیشنهاد می کنیم این مطلب را در سایت سیسکو مطالعه بفرمایید.

https://www.cisco.com/c/en/us/support/docs/lan-switching/spanning-tree-protocol/24248-147.html

جواب سوال خود را نیافتید؟ یا آنچه که در بالا گفته شد کافی نبود؟

آدرس ایمیل خود را برای ما بگذارید تا اطلاعات بیشتری را برای شما ارسال کنیم. تلاش خواهیم کرد پاسخ بهتری برای مسائل فنی شما ارائه کنیم. 

بیشتر بخوانید

داریوش ابراهیمی

آشنایی با شرکت و محصولات Ubiquiti Networks

مقدمه Ubiquiti Networks یک شرکت آمریکایی است که در زمینه فناوری‌های مرتبط با شبکه‌های کامپیوتری فعالیت می‌کند. تجهیزات Ubiquiti محدوده‌ای از کسب و کارهای کوچک و متوسط (Enterprise) تا شرکت‌های

ادامه مطلب »
استاندارد nbase-t
محمد امین کمالی

استاندارد NBASE-T چیست ؟

در استاندارد Ethernet که با نام IEEE 802.3 شناخته می شود از کابل‌های Twisted Pair (زوج سیم به هم تابیده) به عنوان رسانه ارتباطی استفاده می‌گردد.

ادامه مطلب »
معصومه حسین آبادی

ARP چیست؟

پروتکل ARP یا Address Resolution protocol یک پروتکل لایه دو است، که کار آن به دست آوردن آدرس لایه دو یا همان آدرس فیزیکی مقصد که معروف به MAC می باشد از روی آدرس لایه سه ای یعنی IP است.

ادامه مطلب »
اسکرول به بالا
× گفتگوی آنلاین