Error Recovery در سوئیچ های سیسکو Small Business

Error Recovery Setting

در ادامه توضیحات تب Port Management از سری راهنمایی گام به گام تنظیمات سوئیچ های سیسکو Small Business، در این مقاله قصد داریم دو مورد Error Recovery Settings و Green Ethernet را برای شما شرح دهیم.

Error Recovery Settings

Error Recovery Settings در سوئیچ های سیسکو

ممکن است به هر دلیلی روی اینترفیس سوئیچ خطایی رخ داده، که سوئیچ تصمیم گرفته پورت را در حالت Err-Disable قرار دهد. این یعنی سوئیچ پورت را Disable یا بهتر بگوییم Shutdown کرده است.

سوئیچ در چه مواقعی ممکن است پورت را اتوماتیک Shutdown کند؟

اگر خطایی به خاطر Port-Security صورت گرفته باشد. مثلا تعریف کردیم روی پورت GE1 فقط آدرس مک AA:AA:AA:AA:AA:AA معتبر است. در این صورت اگر آدرس مک BB:BB:BB:BB:BB:BB به GE1 متصل شود، خطای Port-Security صورت می گیرد. سوئیچ این پورت را به علت خطا در حالت Err-Disable قرار داده و پورت Shutdown می شود.

از دیگر دلایل Err-Disable شدن اینترفیس می توان به خطاهای ۸۰۲.۱x اشاره کرد. یا خطاهای پروتکل STP و حتی خطای مربوط به Loopback Detection.

پس به دلایلی مثل موارد بالا اگر روی پورت خطا صورت گیرد سوئیچ پورت را Err-Disable می کند و پورت به صورت اتوماتیک Shutdown می شود.

سوال: تا چه زمانی این پورت خاموش است؟؟

ممکن است بعد از گذشت زمانی این خطا دیگر روی پورت نباشد و خطا رفع شده باشد. چون یک بار روی پورت خطا صورت گرفته آیا این پورت تا همیشه باید Shutdown باشد؟ جواب خیر است.

اگر دقت کنید ما گفتیم در صورت ایجاد خطا به هر دلیلی روی پورت، سوئیچ پورت را در حالت Error-Disable قرار می دهد که نتیجه آن خاموش شدن اینترفیس است. پس اگر سوئیچ بعد از گذشت زمانی چک کند که آیا روی اینترفیس همچنان خطا است یا خیر می تواند آن پورت را از حالت Err-Disable خارج کند و پورت روشن (UP) شود. اینجا دو مبحث بیان می شود که سوئیچ هر چه مدت برای Recover کردن پورت تلاش کند؟ و این که سوئیچ برای چه خطاهایی Recovery کند؟

ممکن است یک خطا از اهمیت بالایی برخوردار باشد و سوئیچ هیچ وقت برای Up شدن دوباره آن تلاش نکند(این اهمیت را شما تعیین می‌کنید). به عکس زیر دقت کنید:

Error Recovery Settings در سوئیچ های سیسکو
  • در قسمت Automatic Recovery Interval مشخص می کنید که سوئیچ هر چه مدت برای Recovery کردن و دوباره UP کردن پورت ها تلاش کند.
  • در قسمت Automatic ErrDisable Recovery تعیین می کنید که سوئیچ برای چه خطاهایی (Error) عملیات Recovery را انجام دهد.
  • دقت داشته باشید که در قسمت Suspended Interface Table، جدولی است که سوئیچ، پورت هایی را که روی آن ها خطا صورت گرفته قرار می دهد. و در ستون Suspension Reason دلیل اینکه اینترفیس در حالت Err-Disable قرار گرفته است نشان می دهد.
  • اگر گزینه Reactivate را برای یک اینترفیس که روی آن خطا صورت گرفته را بزنید، به صورت دستی اینترفیس را از حالت Err-Disable خارج می کنید و اینترفیس Up می شود.

Green Ethernet چیست؟

یکی از موارد خاص و جالب توجه سوئیچ های سیسکو Small Business استفاده بهینه از برق و صرفه جویی در مصرف آن است.

تنظیمات properties در Green Ethernet سوئیچ های سیسکو Small Bussiness

تنظیمات properties در Green Ethernet

در قسمت properties می توانید مصرف کلی خود سوئیچ را، با حذف کردن مواردی مثل LED بالای اینترفیس های سوئیچ کم کنید.

  • Port LEDs: می توانید LED روی اینترفیس ها را روشن یا خاموش کنید.
  • Short Reach: در کابل هایی با طول کم اگر این مورد را فعال کنید باعث کم شدن مصرف برق می شود. برای انجام این کار Cable Length Analyze حتما باید فعال باشد.
  • Energy Detect Mode: برای اینترفیس هایی که استفاده نمی شود مصرف برق را کاهش می دهد.
  • در قسمت Power Savings به شما نشان می دهد که تا چه میزان در مصرف برق تلاش کرده اید.
  • قسمت Cumulative Energy Saved نشان می دهد بعد از آخرین Reboot شدن سوئیچ چه مقدار مصرف کمتر شده است.
  • ۸۰۲.۳ EEE: باعث کمتر شدن مصرف برق، در اینترفیس هایی می شود که هیچ داده ای روی آن عبور نمی کند.

نکته: Short Reach و EEE همزمان نمی توانند فعال باشند.

Port Settings در Green Ethernet

در این قسمت می توانید تنظیماتی که در بخش properties انجام داده اید که به صورت گلوبال و برای همه اینترفیس ها بود را به ازای هر پورت انجام دهید.

Port Settings در Green Ethernet​ برای سوئیچ های سیسکو Small Bussines

جواب سوال خود را نیافتید؟ یا آنچه که در بالا گفته شد کافی نبود؟

آدرس ایمیل خود را برای ما بگذارید تا اطلاعات بیشتری را برای شما ارسال کنیم. تلاش خواهیم کرد پاسخ بهتری برای مسائل فنی شما ارائه کنیم. 

بیشتر بخوانید

داریوش ابراهیمی

آشنایی با شرکت و محصولات Ubiquiti Networks

مقدمه Ubiquiti Networks یک شرکت آمریکایی است که در زمینه فناوری‌های مرتبط با شبکه‌های کامپیوتری فعالیت می‌کند. تجهیزات Ubiquiti محدوده‌ای از کسب و کارهای کوچک و متوسط (Enterprise) تا شرکت‌های

ادامه مطلب »
استاندارد nbase-t
محمد امین کمالی

استاندارد NBASE-T چیست ؟

در استاندارد Ethernet که با نام IEEE 802.3 شناخته می شود از کابل‌های Twisted Pair (زوج سیم به هم تابیده) به عنوان رسانه ارتباطی استفاده می‌گردد.

ادامه مطلب »
معصومه حسین آبادی

ARP چیست؟

پروتکل ARP یا Address Resolution protocol یک پروتکل لایه دو است، که کار آن به دست آوردن آدرس لایه دو یا همان آدرس فیزیکی مقصد که معروف به MAC می باشد از روی آدرس لایه سه ای یعنی IP است.

ادامه مطلب »
اسکرول به بالا
× گفتگوی آنلاین